НАПАД СО АМЕРИКАНСКИ ДРОН ВО АВГАНИСТАН: 30 цивили го загубија животот – Слободен печат
ВестиПланета

НАПАД СО АМЕРИКАНСКИ ДРОН ВО АВГАНИСТАН: 30 цивили го загубија животот

Авганистанското Министерство за одбрана и американски претставници во Кабул го потврдија нападот со дрон, но не соопштија детали.

Најмалку 30 цивили се убиени, а 40 се повредени во Авганистан при напад на американско беспилотно летало. Нападот бил насочен кон цели на Исламска држава.

Нападот бил извршен во планинското подрачје Вазир Танги во провинцијата Нангахар, источен Авганистан.

Авганистанското Министерство за одбрана и американски претставници во Кабул го потврдија нападот со дрон, но не соопштија детали.

– Американските сили извршија напад со дрон врз цели на ИД во Нангархар. Известени сме за наводите дека страдале лица кои не се борци и заедно со локалните претставници работиме на утврдување на фактите – изјави портпаролот на американските сили во Авганистан, Сони Леџет.

Во Авганистан се распоредени околу 14.000 американски војници.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close