Најтажниот тениски момент на годината (ФОТО) – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Најтажниот тениски момент на годината (ФОТО)

Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро (30) успешно го оперираше коленото и неизвесно е дали ќе продолжи професионално да игра тенис.

Својата операција ја имаше во саботата во Барселона после повредата во текот на турнирот во Квинс. Најде сили да го совлада Канаѓанецот Шаповалов, но беше принуден да го откаже мечот со Лопез.

Дожибеа фрактира на чашката на десното колено, единствената опција беше хируршки зафат, а веќе многумина му предвидуваат крај на кариерата.

– Операцијата помина одлично, веќе се опоравувам. Благодарност до сите за поддршката! – вели Дел Потро.

Сега го чека уште една долга пауза, прогнозите за кам-бек се неизвесни, со оглед на тоа што веќе помина еднаш низ истата повреда.

– Дали тој меч ми беше последен во кариерата, не знам. Во текот на опоравувањето ќе можам со чиста глава да размислам добро и ќе знам дали моето тело ќе може подоцна да поднесува напори – додаде Делпо.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close