Најнови светски податоци за коронавирусот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 520.330 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 23.593, а оздравеле 123.321 лица.

– Во Австрија, според последните податоци на Министерството за здравство, 6.398 лица се инфицирани со коронавирусот. Бројот на починати се зголеми на 49. Досега се тестирани 35.995 лица.

– Во Црна Гора новиот коронавирус е потврден уште кај две лица, така што вкупно заразени се 49 лица. Најмногу заразени има во Тузи, каде што полицијата од денеска со дрон го снима тоа подрачје.

– Во Велика Британија починаа уште 115 лица, со што бројот на починати во земјата достигна 578 лица, соопшти денеска Владата. Потврдени се 11.658 заразени од Ковид-19, а излекувани се 135 лица.

Прочитајте и...  Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

– Португалската централна банка ги ревидираше своите економски предвидувања на голем пад и веќе очекува рецесија во опсег од 3,7 до 5,7 проценти од БДП во 2020 година, како резултат на пандемијата на новиот коронавирус.

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека одлучил да ги затвори границите за сите Украинци кои нема да успеат да се вратат во земјата до 27 март.

– Во Босна и Херцеговина денеска се потврдени 12 нови случаи на заразени со коронавирусот, со што вкупниот број на заразени достигна 189 лица.

– Во светот децата се помалку се вакцинираат поради пандемијата на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Слободен печат

Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Слободен печат

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Слободен печат

Се огласи осудениот Талески: Судскиот процес беше сè, само не потрага по ВИСТИНАТА, тоа беше циркус за јавноста

Слободен печат

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен печат

Гувернерот на Њујорк предупредува: За 6 дена ќе останеме без респиратори ако продолжи вака

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат

Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Слободен печат

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

МИА Агенција

„Одев со Пепи ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“ – раскажува тепаното девојче од Штип (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави сцени од Еквадор: Армијата собира лешови од улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат