Најмалку 23 цивили загинаа во руски воздушен напад во Сирија - Слободен печат

Најмалку 23 цивили загинаа во руски воздушен напад во Сирија

Како одговор на руското бомбардирање, испалени се ракети врз Алепо кој е под контрола на сириските сили.

Најмалку 23 цивили, меѓу кои и 13 деца загинаа во воздушен напад од руски авиони на северозападот на Сирија.

Руските воздухопловни сили го нападнале последното големо упориште на сириските бунтовници, кои се противат на властите во Дамаск.

Новиот договор за прекин на непријателството помеѓу Русија и Турција, држави кои поддржуваат различни страни во судирот, стапи во сила на почетокот на годинава, но насилството продолжува и натаму.

Како одговор на руското бомбардирање, испалени се ракети врз Алепо кој е под контрола на сириските сили.

Во тој напад убиени се три цивили.

Прочитајте и...  Трамп: Русија да престане да ги поддржува ѕверствата на режимот на Асад

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

три × оне =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат