Надал ја откри тајната за успехот на големата тениска тројка

Шпанскиот тенисер исто така зборува и за новата генерација која треба да ги наследи него, Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер.

По Новак Ѓоковиќ кој веќе е активен со тренинзите и се подготвува за „Adria Tour“ серијата турнири кои ќе се играат во регионот, и Рафаел Надал по двомесечна пауза почна со тренинзите.

– Мораме да го сведеме ризикот од повреди на минимум. На теренот не поминувам повеќе од 90 минуту, а има е денови кога воопшто не тренирам – вели Надал.

Шпанецот со нетрпение го очекува продолжувањето на тениската сезона каде го очекуваат дуели со големите ривали Ѓоковиќ и Федерер, но и со младиот бран на тенисери.

Надал ја открива тајната на успехот на големата тениска тројка која има вкупно 56 грен слем титули.

– Можеме да зборуваме за технички работи, но најважна е љубовта кон тенисот која ја чувствуваме ние тројца. Без тоа, ништо не е возможно и поради таа љубов ние постојано напредување, се прилагодуваме и се усовршуваме. Секој има свои стил, свои мотиви и цели, но сите можевме да напредуваме низ сите овие години и затоа сме тука каде што сме – открива Надал кој даде свое мислење и за новата генерација која треба да ги наследи.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

– Младите веќе се тука, се борат и освојуваат титули. Се уште не освоиле грен слем трофеј бидејќи ние се уште играме и се надевам дека таа борба ќе потрае.

Прочитај повеќе

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат