21.8 C
Скопје

На српско – црногорската граница запленети половина милион евра

Уапсениот Турчин, пријавил дека има само 8.000 евра.

Српските цариници денеска на граничниот премин Шпиљани кон Црна Гора, заплениле 552.805 евра, соопшти денеска Царинската Управа на Србија.

Според нивното соопштение, прекршокот е откриен на влрз во Република Србија од правец на Црна Гора во автомобил со кој управувал турски државјанин, а кој на цариниците им пријавил дека кај себе носи само 8.000 евра.

Набрзо потоа, е откриено дека речиси сите шуплини на автомобилот се исполнети со пари, стои во соопштението.

Утврдено е дека станува збор за сума од дури 562.805 евра главно во помали апоени од 50, 20 и 10 евра.

Сите банкноти уредно биле наредени и запакувани во големи коверти кои потоа се редени под тапицирот на подот, страниците од возилото, резервното тркало како и под седиштата.

Против турскиот државјанин кој се бранел со молчење поднесена е соодветна кривична пријава.

Поврзани вести

Николовски: Од 1 јули 2022 година за граѓаните повеќе нема да има непотребни „бирократски процедури”

Слободен печат

Саркози изјави дека не сторил ништо нелегално во претседателската кампања во 2012 година

Слободен печат

Словенија прогласи крај на епидемијата, но мерките остануваат на сила

Слободен печат

Бајден предупреди на „лажниот популизам“ што се шири во Америка и Европа

Слободен печат

Арачиновец со украден автомобил ограбил обложувачница

Слободен печат

Минимални очекувања на Самит на ЕУ да се реши проблемот со Софија

Слободен печат

Остави Коментар