На српско – црногорската граница запленети половина милион евра

Уапсениот Турчин, пријавил дека има само 8.000 евра.

Српските цариници денеска на граничниот премин Шпиљани кон Црна Гора, заплениле 552.805 евра, соопшти денеска Царинската Управа на Србија.

Според нивното соопштение, прекршокот е откриен на влрз во Република Србија од правец на Црна Гора во автомобил со кој управувал турски државјанин, а кој на цариниците им пријавил дека кај себе носи само 8.000 евра.

Набрзо потоа, е откриено дека речиси сите шуплини на автомобилот се исполнети со пари, стои во соопштението.

Утврдено е дека станува збор за сума од дури 562.805 евра главно во помали апоени од 50, 20 и 10 евра.

Сите банкноти уредно биле наредени и запакувани во големи коверти кои потоа се редени под тапицирот на подот, страниците од возилото, резервното тркало како и под седиштата.

Прочитајте и...  Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Против турскиот државјанин кој се бранел со молчење поднесена е соодветна кривична пријава.

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат