Митови и вистини околу средствата за дезинфекција: Дали чистењето со оцет нè штити од вируси и бактерии?!

Бидејќи коронавирусот го парализираше целиот свет, сите знаеме колку е неопходна дезинфекцијата на просторот.

Од сите страни се појавуваат совети за дезинфекција на просторот и предлог средства, а таа преплавеност со информации само нѐ прави повеќе збунети.

Сепак, понекогаш не мора да верувате во сè што ќе прочитате!

Техниката што ја користите за чистење на вашиот дом или работен простор е ваш избор, но со средствата ќе треба посебно да внимавате. Секогаш прочитајте како точно се користат и дали тоа средство навистина има моќ да дезинфицира.

Не е точно дека сите средства за чистење истовремено и дезинфицираат!

Пред да купите одредено средство за дезинфекција детално прочитајте што е напишано на производот. Производот може да има ефект да отстранува дамки или нечистотија, но тоа не значи дека има моќ да убива бактерии и вируси.

Прочитајте и...  ФОТО: Кејтлин Џенер утре ќе го прослави својот 71 роденден или 5 години како жена: Полна е со живот!

Има и многу средства на билна основа кои се исто така многу делотворни при дезинфекција на просторот и површините. Можеби ќе треба повеќепати да се помине површината со средство на билна основа и делувањето на истото е многу по споро, но е поздраво од оние на хемиска основа.


Секако средствата на хемиска основа благодарение на нивното брзо делување ќе бидат во многу ситуации неопходни, но тоа не значи дека и средствата за дезинфекција на билна основа нема да ни користат во одредени случаеви.

Многу домаќинки ги дезинфицираат своите домови со оцет, верувајќи дека така ги убиваат бактериите. Сепак, според ЦДЦ и НДФ (организации за здравје и безбедност), тоа е погрешен чекор. Точно е дека ќе се ослободите од дамките или бигорот, но дефинитивно нема да ги дезинфицирате површини со обичен оцет.

Прочитајте и...  Џорџ Клуни со нов филм на „Netflix“: Покрај приватните предизвици „Тhe Midnight Sky“ е неговото големо враќање

Исто така, луѓето мислат дека средства за дезинфекција работат во првите неколку секунди, но тоа не е точно. Потребно е време за совршено да се дезинфицира просторот и да се ослободи од бактериите. Не е важно колку е добар или лош производот што го користите, важно е да го нанесете и да го оставите да делува некое време на површината која сакате да ја дезинфицирате, а дури потоа да избришете со крпа.


Ниту едно средство за дезинфекција нема моќ да дезинфицира во истиот момент кога ќе го нанесете. Затоа следете ги внимателно упатствата и почекајте колку што е потребно за да бидете сигурни и безбедни.

Секогаш бидете заштитени соодветно кога дезинфицирате одредени површини и бидете трпеливи и темелни при секоја дезинфекција на секој простор

Прочитајте и...  Меѓународна награда за најдобар актер во краток филм во рацете на Сашко Коцев

Поврзани вести

Ново истражување: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смрттноста од КОВИД-19 за 15%

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО | Тамара Тодевска има нов предизвик: Ќе глуми во серија!

Слободен печат

Разговор со Силвија Митевска, претседателка на „Соушал рагби клуб“: Тренираат и девојчиња, воодушевени се од играта рагби!

Јасмина Кантарџиева Димков

ФОТО: Дали британската голферка Луси Робсон е најубавата спортистка на светот

Слободен Печат

Благороден гест: Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон со своите наследници испекоа вкусни колачиња

Слободен печат

Џорџ Клуни со нов филм на „Netflix“: Покрај приватните предизвици „Тhe Midnight Sky“ е неговото големо враќање

Слободен Печат

Остави Коментар