Мисајловски: Се обврзуваме на повеќе средства во културата и уметноста (ВИДЕО)

Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборната единица 2 денеска го посети Бутел и манастирот Св. Никола од каде што ги повика граѓаните да ги посетуваат убавините на Македонија, а исто така ги повика  граѓаните на 15 јули да излезат и гласаат за број 14 и обновата на Македонија со што и се обврза на повеќе средства од буџетот за културата  и културните наследства на Македонија.

-Имам можност повторно да бидам тука во Бутел да разговарам со многу пријатели, со познаници да го прошириме гласот за обнова на Македонија. Денеска сум исто така на убаво место каде што позади мене можете да видите се наоѓа и манастирот Св. Никола место каде што навистина секој еден човек треба да дојде и да го посети, место каде што треба и  министерството за култура се разбира и државата да одвои  повеќе средства. Вакви убавини има не само во Бутел туку и насекаде во Македонија затоа е потребно да стигне обновата  на Македонија за да има обнова во културата да има обнова во уметноста а јас често пати велам да има и обнова на семејните вредности на традицијата на она исконското да не заборавиме од каде сме и каде припаѓаме и да не ги заборавиме овие прекрасни убавини што се не само позади мене туку и насекаде во Македонија, нагласи Мисајловски

Прочитајте и...  Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут се искачи на 158, над 6.000 лица се повредени

Мисајловски додаде дека во ек на пандемија кога граѓаните не можат да излезат надвор од границите на Македонија добро е да ги  посетат убавите места низ Македонија и да ја зачуваат традицијата и културата.

-Во ова време баш во ек на пандемија кога народот за жал е оставен во границите на Македонија добро е да си ги посетиме овие убави места насекаде во Македонија а во изборна единица два има многу такви прекрасни места. Затоа ги повикувам  граѓаните да ја сакаат Македонија да ги сакаат овие прекрасни места бидејќи набрзо ќе има многу проекти не само за Бутел, за Ѓорче Петров, не само за Куманово, не само за Чаир, туку насекаде низ изборната единица 2, туку насекаде низ Македонија- истакна Мисајловски.

Прочитајте и...  Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Носителот на изборната единица 2, Мисајловски ги повика граѓаните на 15 јули да излезат и да гласаат за број 14 и обнова на Македонија.

-Затоа е важно на овие избори да се излезе и да се даде довербата за обнова на Македонија да се даде довербата за коалицијата за обнова за Македонија и  се разбира на 15 јули сите да гласаат  за број 14, заклучи Мисајловски.

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат