-2 C
Скопје

Минатата година Модриќ, а сега признанието во рацете на Роналдо!

Португалскиот играч на Јувентус, Кристијано Роналдо е добитник на наградата „Голден Фут“ за 2020 година. Тоа е признание кое се доделува еднаш годишно за играчи кои „се истакнуваат со извонредни индивидуални и тимски перформанси и личност“.

Посебна карактеристика на наградата е тоа што сите кандидати за неа мора да имаат најмалку 28 години, а можно е да се освои само еднаш во нивната кариера. Кандидатите ги избираат и гласаат спортски новинари ширум светот.

Заедно со Роналдо, годинава беа номинирани Лионел Меси, Роберт Левандовски, Џорџо Кјелини, Нејмар, Серхио Рамос, Серхио Агуеро, Жерар Пике, Мохамед Салах и Артуро Видал.

Интересен е податокот што оваа награда до сега не ја освоил еден од најдобрите во фудбалската игра, членот на Барселона, Меси а сега Роналдо ја „наследи“ истата од Лука Модриќ кој ја освои минатата година.

Прочитајте и...  Артета потврди: Арсенал наскоро се очекува да го промовира Одегард!

Претходни добитници на признанието кое се доделува од 2003 година, се Роберто Баџо, Павел Недвед, Андриј Шевченко, Роналдо, Алесандро Дел Пјеро, Роберто Карлос, Роналдињо, Франческо Тоти, Рајан Гигс, Златан Ибрахимовиќ, Дидие Дрогба, Андрес Иниеста, Самуел Ето, Џанлуџи Буфон, Икер Касиљас, Единсон Кавани и Лука Модриќ.

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар