Металург поразен од Чеховски Медведи – Слободен печат
РакометСпорт

Металург поразен од Чеховски Медведи

Екипата на Металург со убедлив пораз од 23:33 од Чеховски Медведи ги започна настапите на турнирот во Чехово, Русија.

Металург на оваа средба настапи без повредениот Реваз Чантурија но и и без кадетските репрезентативци Мартин Серафимов, Михајло Младеновиќ и Дарко Кондев.

Тимот од Автокоманда солидно го почна овој натпревар и во 13. минута дојде до три голови предност (3:6), но, двете исклучувања ја сменија сликата на теренот и рускиот тим направиј серија од 4:0 со која ја врати резултатската неизвесност. До крајот на полувремето, руските ракометари со нова серија од 4:0 успеаја да дојдат до 13:10.

Во второто полувреме, Чеховски Медведи, ја искористи поголемата ротација но и тоа што веќе одиграа неколку натпревари со германски екипи и успеа да оствари висока победа од 33:23. Најпрецизен беше Поповиќ со осум постигнати голови, а Танковски даде пет голови.

Следен противник за Металург е тимот на Мешков Брест, а натпреварот се игра утре (14 ч.).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.