Металург аплицира за вајлд-кард за настап во ЛШ – Слободен печат
РакометСпорт

Металург аплицира за вајлд-кард за настап во ЛШ

РК Металург ја извести ракометната федерација дека ќе аплицира за добивање на вајлд-карта, која обезбедува место во Лигата на шампионите.

В четврток истекува крајниот рок за аплицирање. Со тоа Металург ќе се обиде да го сочува континуитетот во настапите во најсилното ракометно натпреварување, каде непрекинато настапува во последните осум сезони.

ЕХФ ги има етаблирано осумте критериуми за добивање на вајлд-картата и тие се:

1. Сала
2. ТВ преноси
3. Пласман во домашно првенство
4. Публика
5. Претходни настапи
6. Буџет и спонзорски потенцијал
7. Извршување на наредбите од ЕХФ и регулативите
8. Медија

фото: РК Металург

Тимот од Автокоманда го исполнува најголемиот дел од овие критериуми, а во поглед на организацијата на вакви натпревари има огромно искуство и најдобри оценки од страна на ЕХФ.

Наскоро ќе бидат објавени сите апликанти за вајлд-карта, а добитниците на истата ќе се знаат на 25 јуни.

Инаку, Металург има загарантиран настап во ЕХФ Купот, како освојувач на Купот на Македонија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close