Мета со апел до политичарите во Албанија: Алармот е вклучен, престанете со депопулација на земјата

Мета вели дека вистинскиот ризик во Албанија е иселувањето, и поради тоа бара од политичарите да воспостават дијалог. 

Претедателот на Албанија, Илир Мета, на својот Фејсбук профил посочи дека според него најголем проблем во државата моментално е иселувањето на жителите.

Осврнувајќи се на неодамнешните случувања,  во врска со судскиот процес кој се води против шефот на опозицијата, Лулзим Баша за руското лобирање, Мета вели дека „вистинскиот ризик во Албанија е иселувањето, и поради тоа бара од политичарите да воспостават дијалог“.

„Алармот е вклучен! Престанете со депопулацијата на Албанија! Ова е „вистинскиот руски ризик“ кој и се заканува на земјата! Ова е најголемиот предизвик кој и се заканува на земјата, а кој итно бара дијалог, решение и враќање на надежта на сите Албанци! Девата услови на Бундестагот се патоказот за европска Албанија! Сега е време! Не може да има Албанија без албанци“, напишал Мета на фејсбук.

Прочитајте и...  Апасиев: На наредни избори Левица ќе има двоцифрен број пратеници

Според ИНСТАТ, во текот на 2018 година мигрирале над 38 илјади Албанци. Во периодот од 2011 до 2017 година од земјата се иселиле 333 илјади лица.

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Комуналците чистат, граѓаните пак создаваат дива депонија

Силен напад или лоша заштита ја „турна“ страницата на ДИК

Слободен печат

Мала победа на СДСМ, голем предизвик за формирање влада

За 24 часа има 60 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Слободен печат

Јавната седница на ДИК презакажана за 19.30 часот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Слободен печат

Кина после повеќе од половина година ги отвора кината: Салите ќе бидат полупразни, а ќе важат посебни правила

Слободен печат

Рот му ја честиташе победата на Заев: Во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ

Слободен печат

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат