Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Според албанскиот Институт за статистика – ИНСТАТ, во јануари годинава бројот на населението изнесувал 2.845.955 лица, што е намалување за 0,6 отсто или 16.500 лица во однос на претходната година.

Истиот извор наведува дека емигрирањето на мажите и жените е главниот фактор за падот на бројот на населението.

– Минатата година дури 24.000 албански граѓани избрале да не се вратат назад откако ја напуштиле државата, и тоа 12.000 мажи и 11.000 жени . Најголем број мажи, кои одлучиле да останат во земјата каде што заминале, е забележан во 2017 година дури 19.500, додека истата година во Албанија се вратиле 4.628 жени повеќе отколку што излегле од државата, се наведува во извештајот на ИНСТАТ.

Прочитајте и...  Европските берзи во плус трет ден по ред

Официјалните статистички податоци потврдуваат дека кај мажите се забележува поголема стапка на морталитет, без разлика што последната старосна граница е над 84 години.

Минатата година забележан е и пад на наталитетот, кога се родени 28.561 бебиња, што е помалку за 373 или 1,3 отсто во однос на претходната година. Бројот на починати, пак, е 21.937 лица или 0,6 отсто повеќе во споредба со претходната година.

На 1 јануари 2020 година, просечната возраст на населението изнесувала 37,2 години од 36,7 колку што била на 1 јануари 2019 година.

Прочитај повеќе

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Слободен печат

Нема промена од Грција за отворање на копнените граници

Слободен печат

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на 24 имиња, суштински е различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово

Слободен печат