Маж од Тексас отишол на „коронавирус забава“ по што се разболел и починал

Мислев дека е лага, им кажал младиот пациент на медицинските сестри пред да почине.

Триесетгодишен жител на Сан Антонио, Тексас, отишол на „коронавирус забава“ по што се разболел и починал, јави Њујорк пост.

– Мислев дека е лага, им кажал младиот пациент на медицинските сестри пред да почине.

Според весникот, забавата била организирана од лице заразено со Ковид-19, и идејата била да се провери дали вирусот е реален и дали некој може да се зарази.

Американските медиуми пренесуваат извештаи за одржување коронавирус забави од страна на младите луѓе во државите како Аризона или Тексас, јави допсиникот на МИА.

Главно, тие се скептици и мислат дека коронавирусот е лага или пропаганда. Или пак сакаат да добијат антитела сметајќи дека од вирусот умираат само постари луѓе, но факт е дека се повеќе млади и претходно здрави лица, заразени од вирусот, завршуваат во болници или мртовечници.

Прочитајте и...  Ердоган ја затвори славината и демонстрира моќ: Во време на големи горештини на милиони луѓе им се заканува жед и глад

– Мислам дека направив грешка, мислев дека ова е лага, но не е, кажал младиот тексашанец пред да почине, изјави медицинска сестра за Ен-би-си.

Државите како Тексас, Калифорнија или Флорида се нови жаришта на коронавирусот во САД, и во изминатите денови се регистрираат над 9.000 случаи на инфекција дневно во секоја, додека болничките капацитети се полнат.

Во Сан Антонио, јужен Тексас, на пример, досега се регистрирани над 18.000 случаи, со повеќе од 1.200 хоспитализирани пациенти.

Прочитај повеќе

Младите возачи брзо забораваат на главните сообраќајни правила

Германските работодавци со апел до владата: Потребни ни се работниците од Западен Балкан

Слободен печат

Трамп: Штетата на карантинот е поголема од неговата корист

Слободен печат

Прв месечен раст на буџетските приходи во јули од почетокот на КОВИД-19 кризата

Слободен печат

Грчкитe гранични премини ,,Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Слободен печат

Трагедија во Малезија: Момче исчезнало, па му ги пронашле остатоците во стомак на крокодил (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес во три групи

Слободен печат

Ужас во Шведска: Дванаесетгодишно девојче настрада при престрелка, ја погодил залутан куршум

Слободен печат

Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Слободен печат

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат