Марко Блажевски со нов апсолутен рекорд на Македонија (ВИДЕО)

Во дисциплината 100 метри градно во квалификациите од патеката 4 успеа да постигне време од 1:02.88 минута на меѓународниот пливачки турнир „Бања Лука Опен 2019“ во Босна и Херцеговина.

Тоа беше воедно најдобар резултат на членот на пливачкиот клуб „Вардар“ од Скопје во таа дисциплина, турнирот, дури за нешто повеќе од две секунди побрзо од второпласираниот.

Принтскрин/live.swimrankings.net

Без сомнение се очекува и медал, а зошто да не и негов нов рекорд во истата дисциплина од нашиот Блажевски пред денешното финале на 100 метри градно кое треба да се одржи во 17:15 часот како што најавуваат организаторите.

Претходниот рекорд кој исто така беше во негова сопственост, остварен лани на квалификациите од Зимскиот национален шампионат во Гринсборо (САД) беше 1:03.05 мин.

Прочитајте и...  Лотито среќен, повторно сонува шампионска титула!

Прочитај повеќе

Чурлинов со нов настап, Штутгарт повторно во трка за Бундеслигата

Слободен печат

Лотито среќен, повторно сонува шампионска титула!

Слободен печат

Силва: Мислам дека нашата борба би била историска! (ФОТО)

Слободен печат

Охридските „гладијатори“ ќе аплицираат за учество во Европа

Слободен печат

Македонците во Серија А наскоро на фудбалските терени

Слободен печат

Наместо во пензија, Лук Абало за „бум“ на ракометниот пазар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шаркоски: Наше е да се спремиме, Работнички добро почна со новиот тренер

„Карамелите“ ќе купувaат од Интер!?

Слободен печат

„Комити“: Дајте ни лиценца, играме на најубав стадион на Балканот!

Слободен печат

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат