-7 C
Скопје

Манчестер сити се предомисли, се откажува од Меси?

Англискиот тим уште од изминатото лето важеше за главен фаворит за потписот со Лионел Меси доколку одлучи да си замине од „Камп Ноу“.

Аргентинецот се наоѓа во последната година од договорот и можно е да одлучи да ја реализира летната желба и да си замине од Барселона, но најверојатно негова следна дестинација нема да биде Манчестер сити.

Меси од јануари ќе има право да преговара со заинтересираните екипи, а медиумите во Шпанија и Англија шпекулираа дека „граѓаните“ ќе тргнат во зимска офанзива во Аргентинецот. Но, последните вести велат дека Манчестер сити планира да се повлече од трката по неговиот потпис.

– Имам информација од личност со голем авторитет, некој кој добро ги знае состојбите и тврди дека Манчестер сити нема ни да се обиде да направи трансфер на Меси. Според информациите кои ги имам, вратата на Сити за Меси од денеска е затворена и тоа поради две причини, годините и финансиите.
Меси се приближува кон годините кога неговите игри ќе одат во надолна линија, тој повеќе не е оној играч што доминираше во Барселона и на фудбалските терени. Поради тоа во Сити размислуваат дека не е многу паметно да се донесе фудбалер со астрономска плата. Меси заработува околу 100 милиони евра бруто и таа сума е огромна за речиси сите екипи – вели Семра Хунтер, шпански фудбалски експерт.

Прочитајте и...  Тајсон: Секако дека пушев марихуана пред борбата со Рој Џонс!

Доколку навистина Манчестер сити се откаже од трансфер на Меси, за Аргентинецот остануваат две опции, едната е да почека до претседателските избори во Барселона (24. јануари 2021 година) и да потпише нов договор или да се пресели во Серија А, поточно во Интер кој беше сериозно загреан за него за време на летниот преоден рок.

Поврзани вести

Јоаким Лев останува селектор на Германија

Слободен печат

Хамилтон позитивен на коронавирус

Слободен печат

ВИДЕО | Смилковски за КК ТФТ: Клубот се издржува од фанатици, ова што го правиме се граничи со фантазија, со лудило

Слободен печат

ВИДЕО: Продолжува резултатската криза на Џенова и Пандев во Серија А!

Слободен печат

Го најавуваат како Марадона: Балотели има нов клуб!?

Слободен печат

Лидс и Алиоски го дознаа ривалот во ФА купот

Слободен печат

Остави Коментар