Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

„Таа е тука најголемиот херој кога го даде својот живот за да го спаси синот“, рече Филип.

Поранешен американски маринец успеа да фати тригодишно дете кого мајката го фрли од третиот кат пред самата да настрада во пожарот. Драматичната глетка ја забележал минувач со мобилен телефон.

Филип Бланкс (28) отрчал бос до зградата од која слушнал повици за помош, и видел дека еден стан на третиот кат е зафатен од пожар. На терасата се појавила 30-годишната Рејчел Лонг која на Филип и еден маж кој дошол да помогне им го фрлила својот тригодишен син Џејмсон.

Филип успеал да ги фати детето и да му го спаси животот, но за жал неколку секунди потоа Рејчел настрадала во пожарот.

„Таа е тука најголемиот херој кога го даде својот живот за да го спаси синот“, рече Филип.

Како што опиша, малечкиот Џејмсон се вртел како пропелер во воздухот додека паѓал, поради што било тешко да се фати.

„Дадов се од себе. Знам како да фатам, го научив тоа додека играв рагби на колеџ. Заслугите ги припишувам на рагбито и морнарицата која ме обучи да спасувам животи. Не мислам дека сум херој“, рече Филип.

Џејмсон и неговата осумгодишна сестра се наоѓаат во болница и се лекуваат од изгореници, но се очекува да преживеат.

 

Прочитај повеќе

Дали е тоа здраво – дури 19 лекари станаа пратеници?

Слободен печат

Издадени се казни за десет правни субјекти на охридското крајбрежје за непочитување на прописи за превенција од Ковид-19

Слободен печат

Трамп: Експлозијата во Бејрут била предизвикана од некој вид бомба

Слободен печат

Кумановските психијатри порачуваат граѓаните да водат грижа за менталното здравје во услови на пандемија

Слободен печат

Облачно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат