Маја Талевска Печников, инструктор по пилатес: Што да јадеме пред и после тренинг? - Слободен печат

Маја Талевска Печников, инструктор по пилатес: Што да јадеме пред и после тренинг?

ПРЕД ТРЕНИНГ

Умереноста и балансот во исхраната е она што ни дава енергија и чувство на ситост за време на тренингот. Правилната исхрана може да го направи тренингот подобар, без разлика дали се работи за почетник или активен вежбач. Со правилна исхрана може да придонесеме да имаме поквалитетен и поиздржан тренинг, а за тоа ни се потребни квалитетни јаглени хидрати, посни протеини, овошје, зеленчук, како и здрави масти за кардиоваскуларниот систем и се разбира, сè тоа да биде проследено со многу течности. Морам да нагласам дека треба да се внимава на толеранцијата на одреден вид на храна, како и на умереноста на внес на здрави јаглени хидрати и протеини. Оброкот пред тренинг не е пожелно да вклучува и храна која за прв пат ја пробувате. Последниот оброк да биде најмалку два и пол до три часа пред тренингот.

ПОСЛЕ ТРЕНИНГ

Треба да се избегнува пржена храна, како помфрит, масни хамбургери, чипс, газирани пијалаци, храна полна со вештачки засладувачи. Како предлози за вкусен и здрав оброк се препорачува да се напиете чаша јогурт со ниска масленост, кој ќе ве освежи и ќе ви даде чуство на ситост, посна бистра супа со која ќе го надоместиме губитокот на течности во организмот или свежа салата од зеленчук зачинета со маслиново масло, ленено семе и лимон, или мало парче риба подготвено на скара богато со омега три масни киселини, или една банана, една шака јаткасти плодови, кои ќе ни дадат енергија. Потребни ни се протеини како за мускулите, така и за крвните клетки кои носат хранливи материи и кислород до мускулите.

Не го пропуштајте најглавниот оброк во текот на денот, а тоа е појадокот, бидејќи на тој начин го искористувате потенцијалот на организмот да согорува масти. Затоа, појадувајте најдоцна еден час откако ќе станете наутро, или денот започнете го со топла лимонада, која ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот, како и да се ослободите од вишокот течности во организмот. Со здрав и вкусен појадок ќе го избегнете прејадувањето во текот на подоцнежните часови.

Пишува: Маја Талевска Печников, инструктор по пилатес, лиценциран „антигравити“ инструктор, сопственик на „Body Concept“.

Прочитај повеќе

Дали машките бебиња навистина плачат со пониски тонови, а женските со повисоки?

Слободен печат

Урнебесната роденденска честитка за Бети Вајт од Рајан Рејнолдс и Сандра Булок! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еминем изненади со нов албум! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маж од Уганда мета на критики и потсмев: Се венчал со маж мислејќи дека е жена! (ФОТО)

Слободен печат

Вака се сака поранешната сопруга: Мустафа Сандал на Емина Јаховиќ за роденден и подарил часовник од ….. евра!

Слободен печат

Поради оваа ПРЕУБАВА девојка уште утре ќе започнете да учите ерменски песни (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

eight − 4 =

Прочитај повеќе

Канадски весник најави „топол“ пречек за кралскиот пар: Хари и Меган и зошто кралското семејство не може да живее во Канада

Слободен печат

Базен, секси бикини и поза од која „боли“ глава: Пејачката Теа Трајковска не се плаши од зимата! (ФОТО)

Слободен печат

Зошто Финска е идеална за живот: 11 работи што ги прават Финците најсреќен народ на светот!

Слободен печат

Актерката Нина Деан е бремена: Пресреќна сум, никогаш не ми било вака! (ФОТО)

Слободен печат

Направила вообичаена операција за подмладување, а потоа се тргнало наопаку: Позната водителка за малку ќе го загубела видот и јавно зборуваше за тоа

Слободен печат

Ниту дебелиот џемпер не успеа да ги сокрие накострешените гради на Џенифер Лопез (ФОТО)

Слободен печат