Препарат на „Лореал“ наводно предизвикува рак и други проблеми, 60 луѓе ја тужат компанијата во САД

Производи на „Лореал“ / Фото: EPA/MONIKA SKOLIMOWSKA

Пред федералниот суд во Чикаго ќе бидат здружени речиси 60 тужби во кои се тврди дека производите за омекнување на косата што ги продава американската филијала на „Лореал“ и други компании предизвикуваат рак и други здравствени проблеми.

Најмалку 57 тужби се поднесени пред федералните судови низ САД за производи кои користат трајни хемикалии за исправување на косата, покажуваат судските поднесоци.

Во тужбите се наведува дека компаниите знаеле дека нивните производи содржат опасни хемикалии, но сепак ги продавале.

Во случаите се назначени американската подружница на „Лореал“ и филијалите на индиските компании Godrej SON Holdings Inc и Dabur International Ltd.

Во соопштението објавено на интернет по поднесувањето на првите тужби, „Лореал“ наведе дека се уверени во безбедноста на своите производи и веруваат дека тужбите немаат правна основа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот