Лион со предност оди во Торино, Сити за пет минути го замолкна „Бернабеу“! (ВИДЕО)

Иако „кралевите“ имаа предност преку Иско, „граѓаните“ успеаја да направат целосен пресврт пред реваншот на „Етихад“ стадионот во Манчестер.

Вечерва се одигра нови натпревари од осминафиналето во Лигата на шампионите, во првите пресметки Лион беше подобар од Јувентус со 1:0, а Реал Мадрид беше поразен дома од Манчестер сити со 1:2.

Францускиот клуб во 31. минута го постигна победничкиот гол преку Тузар кој реализираше од непосредна близина во мрежата на Шчесни после асистенцијата на Ауар.

Во вториот дуел на „Сантјаго Бернабеу“ мируваа мрежите во првото полувреме, но после половина час игра „кралевите“ искористија една грешка на дефанзиците на Манчестер сити, Жуниор Винисиус асистираше до Иско кој им донесе радост на своите навивачи.

Прочитајте и...  Коронавирусот ќе ја „укине“ и ВАР технологијата!?

Во 78. минута успеаја да израмнат „граѓаните“, Белгиецот влезе во казнетиот простор на Шпанците, успеа да го пронајде Габриел Жезус кој со глава постигна гол, иако играчите на Реал реагираа до главниот судија дека Бразилецот го турнал противничкиот играч во обезбедување на простор.

Конечниот епилог беше поставен во 83. минута, пенал беше досуден за тимот на Гвардиола после прекршокот врз Карвахал, а сигурен реализатор од белата точка беше Де Брујн. Додатен проблем за Реал беше и црвениот картон кој го доби дефанзивецот Серхио Рамос 180 секунди подоцна.

Прочитајте и...  Селекторот на борачите го победи коронавирусот, пуштен е на домашно лекување

Реванш средбите на „Етихад“ стадионот и во Торино ќе се одиграат на 17. март со почеток од 21.00 часот.

Потсетување на сите резултати после првите натпревари од осминафиналето во ЛШ: Борусија Дортмунд-ПСЖ 2:1, Реал Мадрид-Манчестер сити 1:2, Аталанта-Валенсија 4:1, Атлетико Мадрид-Ливерпул 1:0, Челзи-Баерн Минхен 0:3, Лион-Јувентус 1:0, Тотенхем-Лајпциг 0:1, Наполи-Барселона 1:1.

– Ренџерс е првиот осминафиналист во Лига Европа –

Истовремено се следат и настапите во второто по ред најквалитетно европско клупско натпреварување, после триумф од 3:2 на домашен терен, шкотскиот Ренџерс уште еднаш беше подобар во возвратната пресметка од 1/16 финалето против Брага, овојпат во Португалија со 0:1.

Стрелец на единствениот погодок беше англискиот интернационалец Кент во 61. минута, а претходно кај гостите пенал непосредно пред паузата не реализираше Романецот Хаџи.

Прочитајте и...  Федерер дели бесплатни совети на Инстаграм, се јави Ѓоковиќ и забавата е загарантирана (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Коронавирусот ќе ја „укине“ и ВАР технологијата!?

Слободен печат

Јакимовски се пријави за хуманитарен лет, но и натаму е на „листата на чекање“!

Слободен печат

Тотенхем го предупредува Мурињо после тренингот во парк! (ФОТО)

Слободен печат

Садио Мане: Сакам да бидам шампион на теренот!

Слободен печат

И самиот се изненади, неверојатен потег на украински фудбалер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Марино: Белгијците откажаа, и Премиер лигата ќе го направи истото!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Федерер дели бесплатни совети на Инстаграм, се јави Ѓоковиќ и забавата е загарантирана (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдињо ја плати кауцијата и излезе од затвор

Слободен печат

Бев пред пензија, со цигара во рака и голем стомак, но тогаш ми пријде Антиќ…

Слободен печат

Одложена и деветтата трка во Ф1 сезонава

Слободен печат

После Џордан, Коби Брајант е најдобриот

Слободен печат

Реал Мадрид подготвува понуда за Халанд

Слободен печат