Лион не можеше да добие поголемо засилување пред Јуве!

В петок ќе се играат реванш натпреварите од осминафиналето во Лигата на шампионите, Лион во Торино ќе брани 1:0 од првиот меч против Јувентус.

Французите се поблиску до пласман на „Фајнал-ејт“ во Португалија, но се свесни дека пред себе го имаат италијанскиот шампион.

„Старата дама“ пред два дена го имаше последниот натпревар во Серија А, а проблем за Лион е што далеку од натпреварувачката форма поради долгата пауза предизвикана од Ковид-19.

Долгата пауза донесе и една добра вест за Лион, така што во составот после повредата на лигаментите на коленото се врати екс играчот на Манчестер јунајтед, Мемфис Депај.

Последниот лигашки меч Холанѓанецот го имаше на 15 декември 2019 година, и дотогаш во француското првенство имаше учинок од девет голови во 13 натпревари.

Прочитајте и...  Кошаркарската сезона стартува на 10. октомври

Натпреварот Јувентус-Лион ќе се игра в петок (7 август) со почеток од 21.00 часот.

Прочитај повеќе

Металург по швајцарски „билет“ за влез во групите на Лига Европа!

Слободен печат

Сензација на „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ со „полесен“ пат до финалето!

Слободен печат

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат