Летен солстициум: Што значи за вашиот хороскопски знак

Фото: Профимедиа

Бидејќи летната рамноденица се случува на денот кога сонцето влегува во Ракот, тоа означува целосно енергетско ресетирањ. Што и да прават сонцето и планетите во овој момент во времето, ќе влијае на нас во текот на следните три месеци, до есента. Во овогодинешниот случај, сонцето ќе формира квадрат со Месечината, што може да значи дека нашето его ќе се судри со нашите емоции. Одвојувањето време за размислување пред да зборувате или дејствувате ќе биде клучно за да се избегне конфронтација.

Oвен

Со месечината во вашиот огнен знак за време на рамноденицата, нема да бидете изненадени кога ќе дознаете дека може да имате некои особено неумешни емоции кои се креваат на површината. Да успеете да ги канализирате сите тие чувства во продуктивна енергија е ваш предизвик. Ова ќе ви овозможи да ја остварите негуваната цел или да вложите повеќе во страста. Во исто време, не заборавајте да се грижите за себе среде емотивниот пресврт. Ова е добро време да пробате нов начин на грижа за себе.

Бик

Благодарение на поддршката на Плутон во неговиот тригон со вашата владејачка планета Венера, можете да најдете емоционална сила за да направите вистинска работа во одделот за врските. Ќе биде побарано да нурнете длабоко во мотивите што ве задржуваат во одредени врски, а можеби и да ги прекинете врските што повеќе не се усогласени со вашиот раст. Ако се чини дека врската завршува сама по себе во ова време, советот е да избегнувате отпор и да ја оставите да си оди.

Близнаци

На крајот на вашиот најсреќен ден во годината (20 јуни), летната рамноденица само ќе ги продолжи добрите вибрации за вас. Среќните Близнаци ќе бидат замолени да ја кажат својата вистина, бидејќи Месечината ќе формира позитивен секстил со нивната владејачка планета Меркур во нивниот знак. Тоа го прави овој одличен ден за започнување на проект кој е блиску до вашето срце, бидејќи може да откриете дека носи висок поврат на инвестицијата.

Рак

Со сонцето во вашиот знак, може да се чувствувате како среќата да е на ваша страна. Ова е вашата годишна можност да поставите нови цели и да создадете нови навики за да ги поддржите нив и личноста во која станувате. Бидејќи тоа е секако голем залак, исто така е важно да имате малку трпение, додава таа: Можете да ги почувствувате сите чувства и да ги планирате сите работи без да брзате да ги направите сите веднаш.

Лав

Длабоката интроспекција е на повидок за вас. Штом ќе пристигне вашата сезона за неколку недели, ќе добиете излив на енергија и жар, но засега резервирајте ги вашите ресурси бидејќи летната краткоденица ја допира вашата 12-та куќа на внатрешната психа. Одморот од надворешниот свет ќе ви помогне да постигнете поголема јасност додека сфаќате што сакате да оживеете во годината што следи.

Девица

Посебно резонирате со новосезонската енергија на летната краткоденица бидејќи таа го започнува кварталот од годината што завршува во вашата сезона. Ова е временски период во кој можете да го видите крајот и со почетокот на летото време за вмрежување и лансирање на нови проекти кои ќе се реализираат во текот на вашата септемвриска сезона.

Вага

Вашиот летен енергичен бум може да дојде во форма на нови амбиции на работа. Позиционирањето на Сонцето за време на краткоденицата ја активира вашата 10-та куќа на кариерата, што сега би можело да го направи најдобро време за навистина да се впуштите во светот и да ги покажете своите способности. Тоа може да ви помогне да ги привлечете ресурсите што ви се потребни за реализација на важен проект.

Скорпија

Може да се најдете како размислувате со сосема нови мисли во ова време. Тоа е најмногу затоа што вашата деветта куќа на истражување се активира за време на солстициумот, туркајќи ве да го отворите умот и да ги видите работите од друга перспектива. Паметна идеја е да се потпрете на таа атмосфера наместо да прибегнувате кон вашата комфорт зона. Нова идеја може да ви помогне да се приближите до успехот и да стекнете почит од вашите врсници.

Стрелец

Со високоинтензивната енергија на Месечината кај другиот огнен знак Овен, можеби ќе сакате да поминете извесно време внимателно да го усовршите вашиот авантуристички апетит. Давате и земате во вашите најблиски односи. Прилагодувања во вашите интимни врски може да ви помогнат да ослободите нов начин за гледање на светот околу вас.

Јарец

Директно спротивно од Ракот на хороскопското тркало, најверојатно ќе сфатите дека почетокот на сезоната на Рак е повеќе за врски отколку за соло работа или само-подобрување. Во таа област, може да се најдете желни да воспоставите нови партнерства, без разлика дали се во форма на пријатели, деловни партнери или романтични интереси. Ова е исто така одлично време да започнете да работите со животен тренер или духовен тренер бидејќи можеби се чувствувате особено приемчиви за мислите и чувствата на другите.

Водолија

Летната рамноденица има одредена атмосфера за спојување во вашиот живот. Како што ја истакнува вашата шеста куќа на секојдневни ритуали и благосостојба, можеби ќе бидете инспирирани да создадете нова рутина која подобро го поддржува вашето физичко или ментално здравје. Во секој случај, важно е да запомните во овој момент дека освен ако не се храните себеси, нема да можете да придонесете 100 проценти во врски, вашата кариера или било што друго.

Риби

Како колега воден знак, вие напредувате во сезоната на Рак. А за вас, вибрацијата со високи емоции на оваа рамноденица само ќе го поттикне забавниот и разигран дух што има тенденција да ве надвладее на почетокот на летото. Дајте си време да уживате во животот и повторно да се поврзете со вашето внатрешно дете. Не само што е во согласност со вашата енергија, туку исто така може да помогне во зајакнувањето на врските што ги имате со вашите најблиски пријатели и членови на семејството.

Видео на денот