Лајчак: Со Вучиќ разговаравме за враќање на Србите во институциите, енергијата и исчезнатите лица

Фото: Твитер/ Мирослав Лајчак

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина и други регионални прашања за Западен Балкан, Мирослав Лајчак изјави дека „денес во Белград разговарал со претседателот на Србија Александар Вучиќ за продолжувањето на дијалогот и враќањето на Србите во косовските институции“.

Лајчак на Твитер изјави дека се разговарало и за енергетскиот патоказ и за исчезнатите лица.

„Денеска во Белград разговарав за патот кон нормализација на односите како продолжение на последните средби за дијалог со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Разговаравме и за актуелните прашања, вклучително и враќањето на косовските Срби во косовските институции, енергетскиот патоказ и исчезнатите лица“, рече Лајчак.

Вучиќ по денешната средба изјави дека со Лајчак разговарал за последните настани на Косово и за проблемите со кои се соочуваат Србите поради како што наведе едностраните и непромислени потези на Приштина.

Видео на денот