Tag : дијалог

Вести Регион

Германија и Франција повикаа на итно продолжување на дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат
Министрите за надворешни работи на Германија и Франција, Хајко Мас и Жан-Ив Ле Дријан, повикаа на итно продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, под...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Слајдер

Бугарските позиции бучни ама осамени

Соња Христовска Угриновска
Дали Македонија е пред нова голема пречка на патот кон Европската Унија, откако Изјавата на Бугарија, со која источниот сосед упатува серија барања кон нашата...
Вести Македонија

Пендаровски – Лајчак: Придонесот на ЕУ е повеќе од потребен за изнаоѓање прифатливо решение во рамки на дијалогот Белград – Приштина

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски во денешниот телефонски разговор со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот Белград – Приштина и други прашања за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, констатирал дека...
Вести Регион

На Курти му требаат два тима за дијалогот со Србија

Слободен печат
Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти изјави дека, заедно со неговите советници, работи на изготвување план за дијалогот со Србија, за кој, како...
Вести Регион

Ефикасноста на дијалогот Косово – Србија ќе зависи од учеството на Европа

Слободен печат
Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти синоќа во телефонски разговор со претседателот на Франција Емануел Макрон, го информира францускиот претседател за ситуацијата со...
Вести Свет

Генбералниот секретар на НАТО повика на намалување на тензиите во Косово

МИА Агенција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг истакна дека Алијансата го поддржува продолжувањето на дијалогот на Белград и Приштина. – Повеќе пати нагласив дека царините од...
Вести Регион

Ѓукановиќ: Ќе се согласиме да слушнеме добри аргументи за Законот за вероисповед

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ не ја исклучува можноста за измени на Законот за слобода на вероисповедта, со, како што вели, добри аргументи. Тој оцени дека е...
Вести Свет

Курти: Убеден сум дека има договор помеѓу Тачи и Вучиќ

Слободен печат
Премиерот на Косово, Албин Курти, на денешната вонредна седница на косовското собрание изјави дека таксата од 100 отсто за српските продукти треба да се укине...
Вести Регион

Тачи: Косово сега има водечка улога во дијалогот со Србија

Слободен печат
Претеседателот на Косово, Хашим Тачи, одржа прес-конференција во врска со средбите што ги имаше со лидерите на политичките партии. Тачи рече дека Косово сега има...
Вести Регион

Тачи со порака до Брисел да не именува „некредибилен емисар“ за дијалогот на Косово и Србија

МИА Агенција
Претседателот на Косово Хашим Тачи, по повод најавите дека Европската унија ќе го именува словачкиот дипломат Мирослав Лајчак за свој посредник во дијалогот меѓу Косово...