Конте ја одби понудата на „Атлантија“ за управување со патиштата

Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја отфрли најновата понуда на „Атлантија”, групација за изградба на инфраструктура која, откако во 2018 година се урна мост во Џенова со кој управуваше една од нејзините компании, се обидува да ја задржи профитабилната концесија за управување со автопатиштата.

При падот на мостот 43 лица го загубија животот, а „Атлантија” предложи да се откаже од контролата врз компанијата што управуваше со објектот и да преземе финансиски обврски, но Конте го оцени тој предлог како недоволен и го окарактеризира како „шега”.

– Пристигна предлог во саботата кој е многу незадоволителен, да не кажам срамен, изјави Конте за италијанскиот весник „Ил фато квотиџијано”.

Тој рече дека заедничката одлука на Владата за ова прашање ќе биде донесена на седницата закажана за вторник, но посочи дека ќе препорача одземање на концесијата.

Прочитајте и...  Косово: Нови 13 починати, 225 заболени и 201 излекуван од Ковид-19

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат