Tag : конте

Вести Свет

Премиерот на Италија кашлаше без маска во парламентот, пратениците негодуваа (ВИДЕО)

Слободен печат
Премиерот на Италија, Џузепе Конте, поради кашлица, мораше да го скрати говорот во парламентот, а негодувањето на пратениците поради оваа случка, ги смируваше претседателката на...
Вести Свет Слајдер

Конте: Од понеделник постепено укинување на рестриктивните мерки

МИА Агенција
Италијанскиот премиер Џузепе Конте синоќа соопшти дека од понеделник ќе следи олеснувањето на рестриктивните мерки во земјата, воведени поради епидемијата на коронавирусот, бидејќи бројот на...
Вести Свет

Конте: Нема летото да го минеме на балкони туку на плажи

Слободен печат
Премиерот на Италија Џузепе Конте денеска им порача на Италијанците дека ќе можат да ги поминат годишните одмори на плажи и туристички дестинации во земјата,...
Вести Свет

Популарноста на Салвини опаѓа, расте поддршката за Конте

Слободен печат
За време на двомесечната пандемија на коронавирусот во Италија опадна популарноста на контроверзниот десничарски политичар Матео Салвини, покажуваат анкетите, додека популарноста на премиерот Џузепе Конте...
Вести Економија

Италија најави стимулативен економски пакет

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека постепено ќе се олеснуваат мерките преземени поради пандемијата на Ковид-19, земајќи ги предвид разликите во нивото на зараза...
Вести Свет

Конте: Постепеното олеснување на карантинот ќе почне на 4 мај

Слободен печат
Италија пред крајот на оваа недела ќе ги објави своите планови за постепено олеснување на карантинските мерки воведени за борба против новиот коронавирус. Спроведувањето ќе...
Вести Свет

Лавров: Русија и пружи помош на Италија по директно барање на Конте

Слободен печат
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска реагираше на изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, кој наведе дека...
Вести Свет

Конте: ЕУ ризикува колапс доколку не се справи со предизвикот на коронавирусот

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте оцени дека Европската унија ризикува да не успее како проект во кризава поради коронавирусот. Тој во интервју за Би-Би-Си рече дека...
Вести Свет

Конте ја заостри реториката со Фон дер Лајен

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте во писмо објавено на страниците на весникот „Ла Република“ го заостри спорот за парите наменети за пандемијата од корона вирусот со шефицата...
Вести Свет

Руски виролози пристигнаа во Ломбардија, им помагаат на лекарите во борбата против вирусот (ВИДЕО)

Слободен печат
Руски воени виролози пристигнаа во Италија за да им помогнат на лекарите во Ломбардија во борбата против коронавирусот, соопштено е денес од руското Министерство за...