13 C
Скопје

Tag : конте

Вести Свет

Конте му посака среќа на наследникот Драги

Слободен печат
Италијанскиот премиер во заминување Џузепе Конте денеска му посака среќа на својот именуван наследник Марио Драги и рече дека никогаш нема да ги попречува неговите...
Вести Свет Слајдер

Ренци е подготвен да помогне да се формира новата италијанска Влада, но не со нов мандат за Конте

Слободен печат
Поранешниот италијански премиер, Матео Ренци, лидер на партијата „Вива Италија”, изјави дека е подготвен да помогне во формирањето на новата италијанска Влада, но нема да...
Вести Свет

Конте поднесе оставка кај претседателот Матарела

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте утрово отиде кај шефот на државата да поднесе оставка, надевајќи се дека ќе добие шанса да се обиде да формира нова...
Вести Свет Слајдер

Конте денеска ќе поднесе оставка, но се надева на нов мандат

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте синоќа соопшти дека претпладнево и официјално ќе поднесе оставка на функцијата, по повлекувањето на партијата „Италија Вива” (IV) од владејачката коалиција....
Вести Свет

Конте: Време е да ја свртиме страницата, Италија заслужува обединета влада

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте разговараше со членовите на Долниот дом на италијанскиот Парламент бидејќи Владата западна во криза откако коалицискиот партнер, партијата Италија Вива ја...
Вести Свет

Анкета: Италијанските граѓани го поддржуваат премиерот Конте

Слободен печат
Речиси 80 ​​проценти од анкетираните Италијанци, без оглед на партиската припадност, сметаат дека „сега не е време за политичка криза”, пишува весникот „Ил Фато Котодиано”, кој...
Вести Свет

Конте: Нема целосен карантин, но можно е воведување на „црвени зони“

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави за весникот „Ла Стампа”  дека Владата не предвидува воведување нов карантин за целата национална територија, како што беше случај за...
Вести Свет Слајдер

Конте: Немам зборови за луѓето кои го негираат коронавирусот, нека ги погледнат бројките

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте рече дека „нема зборови” за луѓето кои го негираат постоењето на коронавирусот и порача да ги погледнат бројките. Во врска со...
Вести Свет

Парламентот го поддржа Конте: Вонредната состојба во Италија ќе продолжи до 15 октомври

Слободен печат
Горниот дом на италијанскиот парламент го одобри барањето на премиерот Џузепе Конте вонредната состојба во земјата да се продолжи до 15 октомври, со што владата...
Вести Свет

Конте: Договор за силен и ефикасен одговор на кризата

Слободен печат
ЕУ постигна договор за формирање финансиски фонд за економско закрепнување од пандемијата, што ќе овозможи силен и ефикасен одговор на кризата, изјави утринава италијанскиот премиер...