КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

Стојмир Дејаноски е наследник на Игор Ристоски на претседателската функциа.

Екипата на Гостивар доби нов претседател, по истекот на мандатот на досегашниот Игор Ристоски, на раководната позиција претседател на Управниот одбор на КК Гостивар е избран Стојмир Дејаноски, гостиварски стопанственик и доскорешен член на управата на клубот.

Смената на раководната функција се случила по синоќешниот состанок на кој главни теми биле плановите за наредната сезона. На состанокот биле потврдени функциите на Ѓорѓи Божиновски (спортски директор), Александар Трпевски (финансиски директор) и Ивица Адамовски (извршен директор).

Раководството на клубот дискутирало и за учеството во АБА2 лигата, за која во гостиварскиот прволигаш сериозно се размислува. Од тие причини биле разгледувани условите во салата „Младост” во која тимот ги игра натпреварите како домаќин.

Салата засега не ги исполнува критериумите за одигрување на натпревари од повисок ранг кои се пропишани од ФИБА. Претходно биле констатирани некои недостатоци кои се однесуваат на греењето, соблекувалните, семафорите, покривот на салата, влезовите, осветлувањето и инфраструктурата околу објектот. За ова се разговарало и со локалната самоуправа, во чија сопственост е салата и од градоначалникот добиле ветување дека тоа може да се надмине за кусо време.

Прочитајте и...  Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Раководството на КК Гостивар ја утврди финансиска рамка според која ќе се димензионира и буџетот на клубот за идната сезона.

Од клубот информираа дека се чека на насоките од КФМ и ФИБА за отпочнување на подготовки и стартот на новата натпреварувачка сезона.

По почетокот на вториот дел прекинатото првенство, КК Гостивар го засили играчкиот кадар и најави пласман во врвот на табелата. Пред прекинот, клубот беше на третото место на табелата со 29 бода исто колку и второпласираниот Работнички.

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат