Кипар е подготвен за дијалог со Турција, но не под закана

Кипар е подготвен да почне дијалог со Турција со цел да се надминат разликите, но не под закани, изјави денеска претседателот на овој медитерански остров, Никос Анастасиадес.

По состанокот со претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел во Никозија, Анастасиадес кажа дека Турција продолжува со провокациите во источниот дел на Средоземното море, откако до 12 октомври ја продолжи работата на својот брод за бушење гас во спорните води на Медитеранот, покрај кипарскиот брег.

Кипарскиот претседател додаде дека Европската унија не треба да се одрекнува од воведување поостри санкции со цел Турција да се откаже од „незаконската” потрага по јаглеводороди во источниот Медитеран, што ги зголеми тензиите.

-Се додека се преземаат незаконски активности против земја-членка на Европската унија, реакцијата на Европската унија мора да биде непосредна, заклучи Анастасиадес.

Прочитајте и...  Има втор најголем пораст на ковид заболени во Европа по Шпанија: Чешка од понеделник под вонредна состојба

Прочитај повеќе

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат

Иран на секои 23 секунди пријавува нов случај на коронавирус

Слободен печат

И стар автомобил не може да се купи без кредит

Весна Дамчевска