Ким со воз ќе помине 1.200 километри да се сретне со Путин – Слободен печат
ВестиПланета

Ким со воз ќе помине 1.200 километри да се сретне со Путин

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА потврди дека Ким со воз отпатува во официјална посета на Руската Федерација.

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун синоќа тргна од Пјонгјанг кон Владивосток на средба со рускиот претседател Владимир Путин.

Ким тргна од железничката станица во Пјонгјанг со своето блиндирано возило, а со Путин ќе се сретне утре, бидејќи со воз ќе патува 20 часа за да помине 1.200 километри.

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА потврди дека Ким со воз отпатува во официјална посета на Руската Федерација.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close