Каква зима ја очекува Европа? На исток ладно и многу снег, на север невреме, а еве како ќе биде на БАЛКАНОТ

Службата за временските услови AccuWeather објави на својата веб-страница долгорочна прогноза за претстојната зима.
 
Додека се очекуваат силни бури за Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа пред почетокот на зимата, зимата на Балканот се чини дека ќе е блага – без силни температурни флуктуации и обилни врнежи од дожд.

Блага, мирна зима на Балканот
 
Иако ќе има многу невреме, снег и студени бранови во поголем дел од Европа, на Балканот се очекува прилично мирна зима.

„Ќе има бури, но тие нема да бидат толку изразени како минатата година“, предвидува метеорологот Џејсон Николс.

Наместо тоа, спорадично невреме ќе се појавува помеѓу продолжените суви периоди.

„Регионот може да има долги суви и топли периоди, проследено со невреме кое ќе трае една недела и потоа ќе се врати на сув временски период од две или три недели“, рече метеорологот Тајлер Ројс.

Невреме не се очекува ниту во Јадранот, тврдат метеоролозите AccuWeather.

„Тоа ќе додаде на оскудната сезона на снег на планините“, додаде Ројс.

Ледените бранови ќе се влошат во источна Европа
 
Најтешкиот зимски студ ќе влијае на источна Европа и источна Скандинавија.

Почетокот на зимата нема да го означи почетокот на силни и изразени ладни бранови, но тоа може да се случи пред крајот на зимата.

„Можеби ќе видиме неколку кратки ладни бранови во декември, но вистинската студ нема да се случи до подоцна во сезоната“, рече Ројс.

Поголемиот снег и студ се очекуваат кон крајот на декември и почетокот на јануари во областите од Финска до Украина. Обилен снег се очекува во областа до крајот на февруари. Студените бранови што стигнуваат до Европа во областа, исто така, може да ги погодат Полска, Словачка и Романија кон крајот на зимата.
 
Невремето во Велика Британија и северна Европа

Активен почеток на сезоната на ветрови е предвиден за британските острови, северна Европа и Скандинавија.

Оваа година, областа е веќе погодена од неколку бури, меѓу кои и бурата Лоренцо, која во еден момент беше ураган од категорија 5 над Атлантскиот Океан. Сепак, интензитетот на бурите нема да достигне врв до почетокот на 2020 година.

„Бурите ќе биде најактивни на почетокот на јануари“, вели метеорологот Ројс.

Бурите, исто така, се очекува да предизвикаат големи поплави во делови од Велика Британија, при што невремето се очекува да заврши кон крајот на февруари и почетокот на март.

– Вториот дел од зимата ќе биде многу помирен од неговиот почеток – предвидуваат метеоролозите.

Дождливо време од Португалија до Полска

Додека невремето ќе ја покрие северна Европа, обилните врнежи од дожд и снег треба да донесат олеснување во поголем дел од Европа – од Португалија до Полска – по силната суша во текот на летото.

– Реката Рајна повторно се исуши во текот на летото, а есента не донесе големи количини дожд за да помогне во справувањето со тешката состојба – велат метеоролозите.

– Иако Иберскиот Полуостров конечно ќе доживее олеснување од продолжените периоди на суша, обилните врнежи од дожд ќе додадат во бујна вегетација, што повторно би можело да предизвика проблеми и пожари во текот на пролетта и летото – предупредуваат метеоролозите.

Големи количини снег се очекуваат и на северните Алпи, поради што метеоролозите повторно предупредуваат за проблеми што може да се појават кон крајот на зимата кога снегот ќе започне да се топи, како што се лавините и поплавите.

Прочитајте и...  Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

1 comment

Cveta 20/10/2019 - 22:54 at 22:54

Ајдее и вие како „маестро“ Славчо Попоски. Тплку прецизно ги утиња прогнозите да се чудиш. Све што напишал му следам на интернет МАЈСТОРСКИ промашува со КОМПЈУТЕРСКА прецизност. Тој е метеоролог колку што е Тито професор

1. СЕКОЈА денешна временска прогноза за утре е 20% погрешна
2. СЕКОЈА денешна временска прогноза за задутре е 40-70% погрешна
3. СЕКОЈА денешна временска прогноза за третиод ден од денес (позадутре) е 80-100% погрешна
За све што е подолго, од 2 дена све повеќе си е еци-пеци-пец, мајтап за мали дец…
Серафимов Никола, метеорлог, Варшава, Полска

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат