Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Пеп Гвардиола и Манчестер сити доживеаја вистински дебакл во нивното прво големо дерби во Премиер лигата, Лестер на „Етихад“ стадионот славеше со дури 2:5.

Во дербито на третото коло, Лестер среде Манчестер буквално ги уништи „граѓаните“ постигнувајќи им пет гола, а до триумфот дојдоа со пресврт.

Гол шоуто на „Етихад“ стадионот го отвори Ријад Марез во четвртата минута, но потоа на сцена стапи одличниот Џејми Варди кој постигна хет-трик. Англискиот репрезентативец прво во 37. минута од пенал израмни на 1:1, а во второто полувреме за четири минути даде уште два гола. Прво во 54. минута носи водство на Лестер, а во 58. минута повторно од пенал зголемува на 1:3. Џејмс Медисон во 77. минута со прекрасен гол од удар од 20-тина метри зголеми на 1:4 и ги обезбеди бодовите.

Пеп Гвардиола/ EPA-EFE/Martin Rickett

Новото засилување за Манчестер, Нејтан Аке во 84. минута намали на 2:4, но Јури Тилеманс во 88. минута стави точка на импресивната победа на Лестер.

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Тотенхем на неверојатн начин остана без победата во натпреварот против Њукасл, прими гол во 97. минута и тоа по интервенција на ВАР собата. Имено, во петтата минута од продолжението топката по ударот со глава на Керол се одби во раката на Даер, а судијата Бенкс по прегледување на снимката одлучи да досуди пенал кој Калум Вилсон го реализираше и го спаси Њукалс од пораз. Претходно во првото полувреме, Лукас Моура му донесе предност на Тотенхем.

Поврзани вести

Познат наследникот на Зидан во случај на отказ, тоа е една од најголемите легенди на Реал

Слободен печат

Вардарци одат на втора победа во ЛШ против незгодниот Порто

Слободен печат

Скок од едно место на репрезентацијата на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Томас Милер е легенда: Играме против најголемите хулигани во фудбалот, а јас добивам жолт картон

Слободен печат

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Остави Коментар