Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

epa08702148 Youri Tielemans (C) of Leicester celebrates after scoring during the English Premier League match between Manchester City and Leicester City in Manchester, Britain, 27 September 2020. EPA-EFE/Cath Ivill / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Пеп Гвардиола и Манчестер сити доживеаја вистински дебакл во нивното прво големо дерби во Премиер лигата, Лестер на „Етихад“ стадионот славеше со дури 2:5.

Во дербито на третото коло, Лестер среде Манчестер буквално ги уништи „граѓаните“ постигнувајќи им пет гола, а до триумфот дојдоа со пресврт.

Гол шоуто на „Етихад“ стадионот го отвори Ријад Марез во четвртата минута, но потоа на сцена стапи одличниот Џејми Варди кој постигна хет-трик. Англискиот репрезентативец прво во 37. минута од пенал израмни на 1:1, а во второто полувреме за четири минути даде уште два гола. Прво во 54. минута носи водство на Лестер, а во 58. минута повторно од пенал зголемува на 1:3. Џејмс Медисон во 77. минута со прекрасен гол од удар од 20-тина метри зголеми на 1:4 и ги обезбеди бодовите.

Пеп Гвардиола/ EPA-EFE/Martin Rickett

Новото засилување за Манчестер, Нејтан Аке во 84. минута намали на 2:4, но Јури Тилеманс во 88. минута стави точка на импресивната победа на Лестер.

Тотенхем на неверојатн начин остана без победата во натпреварот против Њукасл, прими гол во 97. минута и тоа по интервенција на ВАР собата. Имено, во петтата минута од продолжението топката по ударот со глава на Керол се одби во раката на Даер, а судијата Бенкс по прегледување на снимката одлучи да досуди пенал кој Калум Вилсон го реализираше и го спаси Њукалс од пораз. Претходно во првото полувреме, Лукас Моура му донесе предност на Тотенхем.