Како да избегнете „топење“ на вашата шминка од жештината

Пред нас се уште многу жешки летни денови, а еве како да избегнете вашата шминка да се стопи од топлото време.

Прочитајте ги следните совети и вашата шминка ќе биде во ред:

Ставете камена пудра врз очните капаци со цел да избегнете пресликување на шминката на горниот дел.

Користете водоотпорни производи, бидејќи и потта е вода, па така таа нема да има моќ да ја уништи вашата шминка.

Хидрирајте ја кожата редовно. Хидратацијата е исклучително важна за свеж изглед, избегнете ги хидратантните производи на база на масло со цел да спречите дополнително замастување.

Користете спреј за фиксирање на шминката. Овие спрееви се направени токму за тоа, за подолго да ја држат шминката на лицето, така што креираат заштитна бариера на кожата. Постојат различни производи од овој тип, па изберете го оној кој највеќе ви одговара.

Прочитајте и...  Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот: Ако чувствувате дека ви се менува гласот, веднаш посетете лекар

Користете прајмер, тој ќе ви помогне вашата шминка да остане недопрена на кожата.

Шминкајте се минимално. Колку помалку шминка нанесете толку помали се шансите работите да тргнат наопаку. Тешките пудри заменете ги со тонирачки креми, со цел да изгледате поприродно кога надвор е многу топло.

Прочитај повеќе

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат

Ријана направи хаос на социјалните мрежи: Објави фотографии во долна облека од кои нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ви ги стопли срцата: Прегратката на овие момчиња ќе ви докаже колку бојата на кожата не е важна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„За некои луѓе црните животи не вредат“ – Ештон Кучер со солзи се огласи на Инстаграм (ВИДЕО)

Слободен печат

Го повикав човекот со кого ме изневеруваше сопругата: Сè одрекуваше, а мене целиот град ми се смееше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Миленикот на Холивуд сепак има мана: Не можел да го запамети името на филмот, па морале да го сменат

Слободен печат

Франц од Нокаут и неговата сопруга Ема во Лос Анџелес го прославија првиот роденден на Мелоди! (ФОТО)

Васко Спасоски

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.

Во вилата на Ражњатовиќ се слави на големо! Трубачи влегоа во домот, Цеца игра на маса и пее на цел глас, Вељко ја кити музиката со пари (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Сопругата на фудбалерот на Реал Мадрид не мирува: Софија Милошевиќ во третиот месец од бременоста се „соблече“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Први фотографии од синовите на славната тенисерка и фудбалерот – Папараците ја уловија Ана Ивановиќ на прошетка со синовите Леон и Лука! (ФОТО)

Слободен печат