1 C
Скопје

Како да избегнете „топење“ на вашата шминка од жештината

Пред нас се уште многу жешки летни денови, а еве како да избегнете вашата шминка да се стопи од топлото време.

Прочитајте ги следните совети и вашата шминка ќе биде во ред:

Ставете камена пудра врз очните капаци со цел да избегнете пресликување на шминката на горниот дел.

Користете водоотпорни производи, бидејќи и потта е вода, па така таа нема да има моќ да ја уништи вашата шминка.

Хидрирајте ја кожата редовно. Хидратацијата е исклучително важна за свеж изглед, избегнете ги хидратантните производи на база на масло со цел да спречите дополнително замастување.

Користете спреј за фиксирање на шминката. Овие спрееви се направени токму за тоа, за подолго да ја држат шминката на лицето, така што креираат заштитна бариера на кожата. Постојат различни производи од овој тип, па изберете го оној кој највеќе ви одговара.

Прочитајте и...  Карди Би ќе глуми главна улога во „безобразна“ комедија

Користете прајмер, тој ќе ви помогне вашата шминка да остане недопрена на кожата.

Шминкајте се минимално. Колку помалку шминка нанесете толку помали се шансите работите да тргнат наопаку. Тешките пудри заменете ги со тонирачки креми, со цел да изгледате поприродно кога надвор е многу топло.

Поврзани вести

Џесика Алба откри дека ги шпиунирала своите деца преку скриени камери

Слободен Печат

Масло и екстракт од морков за еластична кожа

Слободен Печат

Почина пејачот Ѓоко Дончев – доајен на македонската народна музика

Слободен Печат

Ви го претставуваме виното ВРАНЕЦ 2019 од Стоби

Слободен Печат

„WhatsApp“ ги одложува новите промени за приватност: Корисниците се „преместуваат“ на други апликации

Слободен Печат

Сара Полсон ѝ го честиташе 78-от роденден на својата партнерка: Ти си ми сè

Слободен Печат

Остави Коментар