ЈП Комунална хигиена ги едуцираше жителите на Центар како соодветно да постапуваат со отпадот

Во текот на денешниот ден, ЈП „Комунална хигиена“- Скопје реализираше едукативно-
информативни активности со граѓаните од скопската општина Центар. Приближно
стотина граѓани беа информирани дека несовесното одлагање на комуналниот,
кабастиот и градежниот отпад доведува до создавање диви депонии и загадување на
животната средина.

Како што информираат од претпријатието, со граѓаните од оваа скопска општина било разговарано и за актуелните проблеми со коишто се соочуваат екипите на Претпријатието, како што е паркирањето на
приватните автомобили во непосредна близина на контејнерите, со што се блокира
пристапот на специјалните комунални возила и се оневозможува собирањето и
транспортот на комуналниот отпад, како и одлагањето на отпадот на платформите на
подземните контејнери.

Очекувањата на  ЈП „Комунална хигиена“ се, едукативно-информативните активности да
резултираат со намалено прекршување на Законот за јавна чистота, што ќе придонесе и за
почиста животна околина.

Прочитајте и...  Дуковски: Обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари обвинетиот Бојан Јовановски

Прочитај повеќе

Протести ширум светот поради убиството на Џорџ Флојд (ФОТО)

Слободен печат

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Слободен печат

Таравари смета дека членовите на Комисијата за заразни болести потпаднале под влијание на политиката

Слободен печат

Путин го одложи референдумот за промена на Уставот

Слободен печат

Пет штипски конфекции се затвораат, се врши масовно тестирање на работниците

Слободен печат

Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Двојно убиство и самоубиство го потресе југот на Србија, Сурдулица завиена во црно

МИА Агенција

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција

Можно воведување карантин во некои општини

Слободен печат

Украдените телефони за време на протестите се бескорисни, „Епл” ги блокираше

МИА Агенција

Чулев: Политиката и партиските интереси повторно се поважни од здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат