Изложбата „Моливерзум“ ќе биде поставена во Францускиот институт

Во Францускиот институт во Скопје на 26 јануари, во 17 часот, ќе биде отворена изложбата „Моливерзум“, на која ќе бидат претставени креации на дела од студентите на Институтот за дизајн и инженеринг на облека при Технолошко-металуршкиот факултет и на студенти од Катедрата за француски јазик при Филолошкиот факултет во Скопје.

Изложбата упатува силна порака за времето во кое живееме и дилемите пред кои се наоѓаат новите технологии, воедно толкувајќи го делото на славниот француски писател Молиер од денешна перспектива.

Изложбата е создадена со креативно водство на Лидија Георгиева, професорка на Технолошко-металуршкиот факултет и позната модна дизајнерка.

Поддршката во реализацијата на изложбата „Моливерзум“ доаѓа од Францускиот институт во Скопје.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот