Ивановски ќе настапи на јуниорскиот турнир „Австралија опен“

Македонската тениска надеж во обид да блесна и во Мелбурн, Австралија/Фото: facebook.com/Македонски-тенис

Една од најголемите македонски тениски надежи, 17-годишниот Калин Ивановски ќе учествува на „Австралија опен“ во Мелбурн во јуниорското натпреварување.

Оваа информација ја потврди „itftennis.com“ на чија листа се и останатите тенисери кои ќе бидат дел од овој настан.

Ивановски ќе биде дел од главната жрепка. Турнирот ќе се одржи во периодот од 22 до 29 јануари 2022 година.

Лани нашиот тенисер беше дел од јуниорскиот турнир на „Вимблдон“ каде што стигна до осминафиналето.

Исто така беше дел и од „УС Опен“ каде што беше елиминиран во првото квалификациско коло.

Видео на денот