Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Обвинителството во Италија осомничи вкупно 237 лица во истрагата против голема мрежа на шверцери на дрога од десет држави, меѓу кои 117 Албанци.

Италијанската полиција на таканаречената „Операција Крабурн“ откри мрежа на шверцери на дрога, кои во Италија ја доставувале од Албанија, Турција, Холандија, Шпанија, Белгија, Македонија, Хрватска, Франција и Германија.

Лидерите на оваа организација, според италијанските власти, се Франческо Абрузезе, Масимо Албанезе и Албанците Едмонд и Алфред Беќири, Ндуе Сокољи и Арбен Вељико.

Прочитајте и...  Митрески: Пратениците од СДСМ ги почитуваат протоколите пропишани од Комисијата за здравство

Поврзани вести

Ќучук: Јас не сум слушнал категорично „не”, дека ќе има блокада од Бугарија

Слободен печат

Над 21.800 албански лани станале италијански државјани, а за 11 години – над 210 илјади

Слободен печат

Без вода дел од корисниците на булеварот „Борис Трајковски”

Слободен печат

Обезбедени 428 таблети за следење онлајн настава за учениците од Ѓорче Петров

Исплатени 3,2 милјарди денари за обештетување на депоненти од „Еуростандард банка”

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Состојбата на Спасовски е стабилна, има благо покачена температура

Маријана Митровска

Остави Коментар