19.8 C
Скопје

Интер наскоро добива нов сопственик, позната е и сумата за која се продава клубот

Весникот „Кориере дело спорт“ кој веќе најави дека кинеските сопственици сакаат да го продадат Интер, објави нови информации во кои го открива името на заинтересираниот купувач но и цената.

Иако сë уште не е службено, весникот тврди дека во финансиските кругови во Италија кружат информации дека „Нероаѕурите“ ќе ги купи инвестицискиот фонд „BC Partners“, чие седиште е во Лондон и е еден од најголемите инвестициски фондови во Европа. „BC Partners“ управува со имот вреден 23 милијарди евра.

Претседателот и сопственик на Интер, Стивен Жанг, иако пред неколку денови демантира дека го продава клубот, шпекулациите се зголемија и се појави сумата за која ќе биде продаден клубот. Наводно сумата се движи помеѓу 400 и 500 милиони евра.
Веќе се одржале неколку состаноци помеѓу Жанг, „BC Partners“ и „LionRock“ фондот кој е малциски сопственик на клубот, а на последниот наводно е договорена и сумата. Заинтересираниот купувач се согласил на сума помеѓу 400 и 500 милиони евра како и да ги презеде долговите на Интер кои се движат помеѓу 350 и 400 милиони евра.

Според историјата на работење на инвестицискиот фонд, тие вообичаено купуваат компании со лоши финансиски резултати, во наредните пет до седум години ги реорганизираат, го подобруваат нивното портфолио и потоа ги препродаваат со заработка од 10-15 проценти на годишно ниво.

Бомба, Интер оди на продажба

 

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар