Илјадници демонстранти и синоќа излегоа на протести против Нетанјаху

Илјадници демонстранти и синоќа се собраа пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху барајќи негова оставка.

Синоќешните демонстрации во Ерусалим, на кои според светските агенции, се собрале десетици илјади луѓе, со неколку мали протести во Тел Авив како и во близина на куќата на Нетанјаху на брегот во Цезареја и десетина други, се најголеми во последните неколку недели.

Илјадници Израелци летово излегоа на улиците за да побараат оставка од премиерот, протестирајќи поради начинот на кој ја води земјата за време на пандемијата на коронавирус, велејќи дека не треба да остане на власт додека му се суди за корупција.

Иако Нетанјаху се обиде да ги минимизира протестите, велејќи дека демонстрантите се „левичари” и „анархисти”, тие не се намалуваат – Израелците се собираат двапати неделно за да бараат негова оставка.

Прочитајте и...  Трамп напушти брифинг поради пукање во близина на Белата куќа

Прочитај повеќе

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат

Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Слободен печат