ИААФ ја утна со Светското првенство во Доха, стадионот „Калифа“ зјае празен

Светското првенство во атлетика кое се одржува во Доха, Катар, заедно со Мундобаскетот се најголемите спортски настани овој месец. Додека Светското првенство во кошарка кое се одржа во Кина ги оправда очекувањата, атлетското СП е тотално фијаско кога станува збор за посетеноста.

Веќе трет ден, трибините на стадионот „Калифа“ зјаат полупразни, по што почнаа големите критики кон организаторите. Капацитетот на стадионот „Калифа“ изнесува 48.000 седишта, а за најатрактивниот настан на светското првенство, машката финална трка на 100 метри, ја следеа едвај 20-тина илјади гледачи.

Организаторите објаснија дека има две причини поради малата посетеност. Првата причина се доцните вечерни термини на најатрактивните дисциплини, додека втората е од политичка природа, а тоа е блокада и игнорирање на земјите од регионот на овој настан.

Прочитајте и...  Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

– Предизвикот со кој се соочуваме е дека мора да го креираме распоредот за дисциплините со глобалниот телевизиски пазар во Европа и во САД. Поради тоа, некои финални дисциплини започнуваат многу доцна и тоа се одразува на бројот на гледачи на стадионот „Калифа“ – стои во соопштението на Организацискиот одбор кои дадоа објаснување и за втората наведена причина за слабата посетеност.

Организаторите објаснија дека Бахреин, Саудиска Арабија, Обединети Арапски Емирати и Египет го бојкотираат СП во Доха и го обвинуваат Катар дека поддржува и финансира тероризам.

– нашата визија беше да направиме Светско првенство на Блискиот Исток и во тоа успеваме. ИААФ сака да се поврзе со нови навивачи, со нови гледачи пред ТВ екраните и во тоа успеа.

Прочитајте и...  Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

Прочитај повеќе

Двајца италијански пливачи загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Колку најбогатиот клуб во Англија ќе потроши на трансфери ова лето?

Слободен печат

Игуаин има интересна понуда од Премиер лигата!

Слободен печат

Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

Слободен печат

Мистерија „Саул“: Што ќе се дознае за три дена!? (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФК Ренова: Не нè интересира дали ќе се игра првенството, најважно е здравјето!

Слободен печат

„Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Слободен печат

Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

Слободен печат

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат