13 C
Скопје

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле 242 лица, а Штабот за вонредни ситуации оцени дека „епидемиолошката состојба е вонредна со закана да мине во катастрофална“.

Савиќ за ситуацијата со ковид-19 во Србија: Неповолна е, пациенти се разболуваат и по ревакцинацијата

Дека се бележи најостар раст на бројот на новозаболени во Ниш од почетокот на пандемијата, говори и градскиот Штаб за вонредни состојби. Според податоци од таму, пред 10 дена во градот имаше 100 новозаболени, бројка што вчера беше, речиси, 250.

Алармантно во Србија, драматичен скок на бројот на новозаразени, се бара полициски час

Затоа градскиот Штаб наложи затворање на автопазарот, засилена е работата на комуналната полиција и на комуналните инспектори.

Прочитајте и...  Стигнаа 10.530 вакцини на Фајзер, купени со директни преговори со производителот

Се повеќе има заразени во Јабланичкиот округ во кој во последните 24 часа се регистрирани 63 лица со позитивни резултати, а 37 од позитивните се од Лесковац.

Србија е прва во Европа по бројот на граѓани со две примени дози на анти-ковид вакцината

Странските медиуми за Србија и вакцинацијата: Луѓето тука живеат како да нема корона

Кризниот штаб во Србија алармира: Потребен е полициски час и забрана за контакти за да се намали бројот на заразени

Поврзани вести

Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Возраста поважна од здравствената состојба – Хронично болните и лицата со ретки болести на опашката од редот за вакцинација

Слободен печат

Албанија: Комитетот на експерти објави дека заразените и лицата со симптоми нема да гласаат

Слободен печат

Исчезната е 70-годишна жена од Скопје, семејството бара помош

Слободен печат

ЕМА: Случаите на тромбоза по вакцинација ќе се следат повнимателно

Слободен печат

Украина тврди дека Русија наскоро ќе има повеќе од 120.000 војници на границата

Слободен печат

Остави Коментар