13 C
Скопје

Србија е прва во Европа по бројот на граѓани со две примени дози на анти-ковид вакцината

Србија, според последните информации  на Владата во Белград, ја мина границата од еден и пол милиони вакцинирани лица против коронавирусот. Една доза на анти-ковид вакцина досега примија точно 1.501.917 милиони граѓани додека втора е аплицирана кај 530.863 лица.

Кога станува збор за бројот на вакцинации на еден милион жители, Србија е на шестото место во светот по Израел, Сејшели, Обединетите Арапски Емирати, САД и Велика Британија, а во Европа е втора по Велика Британија.

Но, Србија е лидер на стариот континент по бројот на вакцинирани со втората доза и, секако, во регионот пред Унгарија, Словенија, Романија, Хрватска, Бугарија, Албанија и Црна Гора.

Прочитајте и...  ЕМА: Случаите на тромбоза по вакцинација ќе се следат повнимателно

Поврзани вести

Богоевски: Прашањето со легализација на марихуаната се сведува на политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Возраста поважна од здравствената состојба – Хронично болните и лицата со ретки болести на опашката од редот за вакцинација

Слободен печат

Албанија: Комитетот на експерти објави дека заразените и лицата со симптоми нема да гласаат

Слободен печат

Исчезната е 70-годишна жена од Скопје, семејството бара помош

Слободен печат

ЕМА: Случаите на тромбоза по вакцинација ќе се следат повнимателно

Слободен печат

Остави Коментар