Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

epa09283526 Ivan Perisic (C) of Croatia celebrates scoring the equalizer during the UEFA EURO 2020 group D preliminary round soccer match between Croatia and the Czech Republic in Glasgow, Britain, 18 June 2021. EPA-EFE/Petr Josek / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Селекторот на Хрватска, Златко Далиќ смета дека ремито со Чешка од 1:1 е праведен резултат и дека неговите играчи не заслужија да победат.
– Бевме спори и троми на почетокот, лошо игравме пресинг. Одигравме спротивно на тоа што се договоривме. Ги притискавме премногу висико и беспотребно се трошевме трчајќи кон нивниот голман. Не бевме компактини. Во вториот дел бевме подобри и 1:1 е реален резулта. Ни недостасува енергија, многу се мачиме и трчаме поединечно – изјави Далиќ кој по завршување на Евро 2020 си заминува од клупата на Хрватска.

Актуелниот светски вицешампион, по две кола на Евро 2020 има само еден бод бидејќи во првото коло загуби од Англија со 1:0. Сега „коцкестите“ доколку сакаат пласман во осминафиналето ќе мора во третото коло да ја победат Шкотска.

– Останува горчливиот вкус. Се надевавме на победа, но за жал не дојдовме до неа. Лошо влеговме во натпреварот, бевме неорганизирани. Се вративме во второто полувреме, но тоа не беше доволно, сега мора да победиме на последниот натпревар за да се пласираме во следната рунда. Мислам дека тоа е добро бидејќи така ќе покажеме дали местото ни е во нокаут фазата – изјави Лука Модриќ.

Видео на денот