Херојот на годината со Даунов синдром на праг од нов успех: Цако ќе дипломира на Филолошки

Александар Митовски-Цако беше прогласен за херој на годината по успехот во студиотo за танчери „Dancers United MK“.

Цако покрај танцувањето е творец на поезија, има своја радио емисија во која е водител и секако борец за човековите права.

На крајот на минатата година тој ја раскажа неговата приказна, а утре ќе оствари нов успех.

Цако, кој има Даунов синдром е вистински пример дека и покрај очигледнтие проблеми со здравјето, доколку нешто се сака навистина може да се постигне.

Тој утре ќе ја брани својата дипломска работа на Педагошкиот факултет во Скопје.

„Утре, на 27.09.2019 година, во 12 часот, на Педагошкиот факултет во Скопје, Цако ќе ја брани својата дипломска работа. Одбраната е јавна и кој е во можност да присуствува нека повели“ – објавија на фан страната на Цако на Фејсбук.

Утре, на 27.09.2019 година, во 12 часот, на Педагошкиот факултет во Скопје, Цако ќе ја брани својата дипломска работа. Одбраната е јавна и кој е во можност да присуствува, нека повели.

Publiée par Jас сум Цако – I am Cako sur Jeudi 26 septembre 2019

 

Прочитајте и...  МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од вторник, во три групи

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат