6.8 C
Скопје

Хаг против предлозите на Тачи за уставни измени

Според Кабинетот на специјалното обвинителство, предлозите на косовскиот претседателот Тачи кој предложи уставни измени во врска со мандатот на Специјалниот суд имаат за цел распуштање или поништување на Специјалното обвинителство.

Обвинителството од Хаг со соопштение на веб-страница на Канцеларијата на специјалниот обвинител, уставните измени за продолжување на мандатот на Специјалниот суд предложени од претседателот на Косово, Хашим Тачи ги коментира како обид да се поништат постапките на Специјалното обвинителство.

Кон крајот на август, Тачи напиша писмо со барање до косовскиот парламент да го измени членот 162 од Уставот, врз основа на кој беше формиран Специјалниот суд. Претседателот побара измена на точката 13 на овој член од Уставот, во кој се вели дека мандатот на судот „ќе трае за период од пет години“ и бара да се утврди дека мандатот ќе трае сè до објавувањето на крајот на мандатот од страна на Совет на Европската унија, во консултација со Владата на Република Косово.

Прочитајте и...  Наташа Пеливанова е избрана за претседател на Советот на Општина Карпош

Поврзани вести

Германија веќе се подготвува за нова пандемија, складиштата полни со залихи

Слободен печат

ВИДЕО: Историски чекор кон декриминализација на марихуаната во САД

Слободен печат

Вирусолог од Вухан: Во Азија има уште коронавируси кои можат да се пренесат на луѓето

Слободен печат

Судот го презакажа судењето за убиството на Оливер Ивановиќ

Илинка Иљоска

Села: Одредени пратеници ќе ја злоупотребуваат можноста за онлајн-присуство

Слободен печат

Николов: Изградба на 100 типски куќи за социјално ранливите, во 21 век секој заслужува топол дом

Слободен печат

Остави Коментар