Гвардиола побара да се укине Лига Купот

Менаџерот на Манчестер сити смета дека англиските екипи имаат премногу натпревари во една сезона.

Пеп Гвардиола е првиот тренер на една англиска екипа кој јавно побара да се укине едно од најстарите натпреварувања во Англија, Лига Купот. Гвардиола и Манчестер сити се многу блиску до освојување на третата титула или петта во последните седум откако во првото полуфинале славеа со 3:1 против Манчестер јунајтед.

– Укинете го ова натпреварување. Ќ еима помалку натпревари, помалку натпреварувања, помалку клубови, помал квантитет, а повеќе квалитете. Луѓето можат да живеат без помалку фудбал. Ова е премногу – изјави Гвардиола, кој исто така за пожали и кратката зимска пауза.

– Кога започнува сезоната играте по еден натпревар неделно, а потоа доаѓате до момент кога имате два до три натпревари неделно. Ова темпо трае премногу долго и фудбалерите не можат да издржат.

Прочитајте и...  Коронавирусот го одложува наредното коло во Серија А

Прочитај повеќе

Ванеса Брајант го тужи сопственикот на хеликоптерот во кој загинаа Коби и нивната ќерка Џиана!

Слободен Печат

„ПЕТ ОД ПЕТ“: Кошаркарки на Јужна Дакота приредија шутерско шоу од пола терен! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Одреден судијата за „Ел Класико“, во Барса се крајно незадоволни!

Слободен Печат

Фудбалери од Јужна Африка две минути не сакаа да изведат корнер! (ВИДЕО)

Слободен Печат

ЛШ: Наполи со Елмас против Барселона! (ФОТО)

Слободен Печат

Само три гема за Џазири, „Ѓоковиќ експрес“ во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Шестнаесет − 13 =

Прочитај повеќе

„Пандевци“ загубија, но среќни се што македонскиот фудбал „доби“ ВАР!

Слободен Печат

Нејмар доби црвен картон за да оди на карневалот во Рио!?

Слободен Печат

Продажбата на билетите за дуелот со Косово ќе започне во понеделник

Слободен печат

Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Слободен печат

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат