Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Не му оди на аеродромскиот клуб во дуелите со Гостивар. Во првиот круг шампионот загуби во Гостивар, а загуби и вечерва, на свој терен во главниот град.

По втор пат во овој прв дел од шампионатот, Гостивар го совлада МЗТ Скопје, сега и во СЦ „Јане Сандански“, со (78:72), па сега се искачи на делба на првото место на табелата.

Одличниот Доналдсон беше нерешлива енигма за МЗТ во воведните минути на дербито, американскиот бек брзо дојде до двоцифрен број на поени – 10.

Гостиварци водеа (12:6), потоа (18:13), и (23:19), за таа прва четвртина МЗТ „скине“ дел од негативата на „минус два“ (21:23), а по неколку обиди во втората четвртина и да израмни на (26:26), како што и беше по 13. минути игра.

Гостивар немаше намера да се откаже од својата замислена варијанта. Мирно, спокојно, скоро до истекот на нападите завршуваше дел од планираните акции. Уште еднаш имаше плус од шест поени (34:28), потоа и (36:30), за на полувремето домаќинот уште еднаш да се тргне, макар и минимално, доволно за минусно салдо од три поени, (35:38).

Прочитајте и...  Ѓоковиќ: Шарапова имаше кариера со која може да се гордее! (ВИДЕО)

Постојано во позитива беа кошаркарите на тренерот Марјан Србиноски (50:55), а со двете тројки на Димчевски, и една на Доналдсон, во 33. минута дојдоа до највисоката предност, од девет поени (66:57), што беше клучно за крајниот епилог на мечот.

Најефикасен во редовите на МЗТ беше Д. Стојановски со 15 поени (шест скокови), а на спротивната страна 20 поени (пет скокови) блескаше Д. Доналдсон, следен од Г. Ѓелетовиќ со 18 поени (осум скокови).

Прочитај повеќе

Лион со предност оди во Торино, Сити за пет минути го замолкна „Бернабеу“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Шарапова имаше кариера со која може да се гордее! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нашите боксери тренираат во Србија пред олимпискиот турнир во Лондон!

Слободен печат

Првиот човек на косовскиот фудбал осуден на девет месеци затвор!

Слободен печат

Интер е незадоволен, Алексис Санчез се враќа во Јунајтед!?

Слободен печат

ЛЕ: Противниците на Интер со маски допатуваа во Милано! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Челзи нуди 30 милиони евра плус Кепа за голманот на Атлетико

Слободен печат

Каков удар за Баерн, Левандовски мора на долга пауза! (ФОТО)

Слободен печат

Ѓоковиќ го елиминираше и Колшрајбер во Дубаи (ВИДЕО)

Слободен печат

Флорентино Перез со огромна понуда за Ван Дајк!? (ФОТО)

Слободен печат

Годишен форум на тренери во организација на ФФМ

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Слободен печат