Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Од наредната сезона на шпанските екипи им е забрането на своите дресови да рекламираат компании кои работат со обложување.

Шпанските власти одлучија да ги прописите за рекламирање на компаните кои работат со обложување и на екипите од Ла Лига им е забрането да имаат реклами од обложулници на своите дресови, пишува „Ел Паис“.

Оваа одлука највеќе ги ги погоди екипите на Валенсија, Алавес, Леганес, Гранада, Мајорка, Севиља, Осасуна и Леванте бидејќи главни спонзори им се обложувачки компании.

Според новиот шпански закон за рекламирање, дозволен ќе биде „прозор“ од четири часа за рекламирање на обложувалниците и тоа од еден часот по полноќ до пет часот наутро.

Освен на дресовите, обложувалниците повеќе нема да можат да го спонзорираат и името на стадионот како и секој друг аспект на клубовите.
Оваа одлука треба да стапи на сила оба лето, е одложена поради пандемијата на коронавирусот и новиот закон откако ќе добие зелено светло и од Европската Унија ќе стапи на сила од почетокот на наредната 2020/21 сезона.

Прочитајте и...  Европскиот шампион продолжува да гази во ЛШ (ВИДЕО)

Поврзани вести

Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Слободен печат

Венгер: Со Суперлигата сакаат да ја уништат Премиер лигата

Слободен печат

Димитријевиќ и Хувентуд не знаат за пораз во Еврокупот, последна жртва е Уникс

Слободен печат

НБА тимот Јута џез продаден за 1.6 милијарди долари

Слободен печат

Само две работи можат да го запрат Ѓоковиќ да не биде историски број 1

Слободен печат

Ристовски: Заканите не ме плашат, а овие двајца кандидати немаат капацитет да го водат МОК

Слободен печат

Остави Коментар