Ѓоковиќ ги откри двете најомилени победи во кариерата! (ВИДЕО)

Најдобриот српски тенисер во пресрет на АТП „финалето“ за 2019 година, пред јавноста ги откри двете најомилени победи во својата кариерата, а едната од нив беше остварена пред само неколку месеци.

Популарниот Ноле во минатото имаше многу неизвесни и долги дуели кои влегоа во историјата на тенисот, а дефинитивно нема да се заборават неговите епски пресметки против големите двајца пријателски, но и воедно лути ривали Рафаел Надал и Рожер Федерер.

Прво го одвојува мечот одигран на 29 јануари против Надал пред седум години во Мелбурн, најдолгото грен слем финале во историјата.

Траеше вкупно пет часа и 53 минути и Новак славеше со резултат 3:2 по сетови 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5) и 7:5.

Прочитајте и...  Продолжија протестите во Лондон по смртта на Џорџ Флојд

Втората најомилена победа му е годинава во Лондон против Федерер исто така дуел во пет сета 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3).

Прочитај повеќе

Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

Слободен печат

Хронометар атлетска трка со мерки за заштита од коронавирус

Слободен печат

РК Вардар со ново име, Михајловски генерален менаџер на „црвено-црните“

Слободен печат

Гвардиола за 50 милиони евра купува фудбалер од Милан!?

Слободен печат

Три руски гиганти во трка за потписот на Адеми!?

Слободен печат

„Златниот“ гол на Чупиќ за прва европска титула на Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалот во Италија се враќа со мечот Јувентус-Милан!?

Слободен печат

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат