14 C
Скопје

ФОТО+ВИДЕО | Еве како ќе изгледа првиот хотел во вселената

За неколку години треба да започне изградбата на првиот хотел во вселената, во кој е предвидено да има ресторани, кина и сместување за 400 гости.

„Orbital Assembly Corporation“ и Фондацијата „Gateway“ имаат големи планови за проектот наречен
Voyager Station“ кој беше најавен уште во 2019 година. Тие велат дека планираат да започнат со градба во ниската орбита околу Земјата во 2027 година.

Youtube
Принтскрин / Youtube

Иако досега не се разјаснети многу детали, како што се трошоците за изградбата или предвиденото сместување во хотелот, од „Orbital Assembly Corporation“ посочуваат дека ќе користат ракети за повеќекратна употреба како „Falcon 9“ во производство на компанијата на Илон Маск „SpaceX“ и со тоа како што велат, трошоците ќе бидат релативно „ниски“.

Прочитајте и...  За здраво слабеење: Авокадото во служба на убавината

Основачот на „Orbital Assembly Corporation“ Џон Блинкау во разговор со „Daily Mail“ уште во 2012 година најави дека тоа ќе биде следната индустриска револуција.

Youtube
Принтскрин / Youtube

Фондацијата „Gateway“ пак, на својат веб-страница пишува дека „Voyager Station“ ќе биде еден од „првите чекори во колонизацијата на универзумот и другите светови“.

Поврзани вести

ФОТО: Ким Кардашијан не ја пропушти големата прослава на Бекамови

Слободен печат

Експерт објаснува зошто децата постојано ја бараат својата мајка

Слободен Печат

Правила што не смеете да ги прекршите кога приготвувате шпагети

Слободен Печат

ВИДЕО | Три совршени летни бохо фризури кои ќе направат да изгледате одлично: Неодоливи, а така лесно се прават!

Слободен печат

Сестрата на Мајкл Џексон има пластично лице зад кое се крие хорор приказна – Татко ми ме силуваше, а мајка ми му велеше: Не, Џо, таа вечерва е уморна

Слободен печат

Градоначалникот на Нови Сад го потврди одржувањето на ЕГЗИТ Фестивалот ова лето!

Слободен Печат

Остави Коментар