22 C
Скопје

ФОТО: Новогодишната бајка во Радишани неизбежна прилика за селфи на минувачите

Скопјанецот Денчо Јосимов веќе 15 години по ред создава Божиќна бајка во својот дом. Тој и неговото семејство шест пати ја добија наградата за најубаво украсена куќа која ја доделуваше Општина Бутел, а двапати беа добитници на оваа награда и на градско ниво.

Фото: Приватна архива

Раскошното новогодишно украсување кое предизвикува восхит кај сите случајни минувачи не е евтино, ниту лесно да се реализира, но ова семејство од населбата Радишани вели дека без разлика на се, нема да ја прекинат новогодишната традиција.

Оваа година потрошивме околу 20.000 денари за украси и светилки, но мотивација за украсување ми се сите дечиња, па и возрасни кои доаѓаат во мојот двор да се фотографираат со украсите, вели Денчо Јосимов.

Додава дека вака украсена неговата куќа ќе биде до Стара Нова година, а потоа ќе ги исклучат светилките.

– Се надевам дека следната година ќе успеам да го украсам домот уште поубаво. Среќни Божиќни празници, ни рече домаќинот и креаторот на новогодишната бајка, Денчо Јосимов.

Погледнете ја магичната атмосфера во овој скопски двор:

Фото: Приватна архива
Фото: Приватна архива
Фото: Приватна архива
Фото: Приватна архива
Фото: Приватна архива
Фото: Приватна архива

Поврзани вести

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

ВИДЕО: Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Остави Коментар